Themes - Twenty Thirteen - en to pt_BR translation catalogue (71 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
pt_BR: O tema Twenty Thirteen nos leva de volta ao blog, destacando-se todos os formatos de posts, cada um exibido de forma elegante e única. São vários detalhes, começando com uma combinação de cores vibrantes e cabeçalho, bela tipografia e ícones, e um layout flexível que se adapta a qualquer dispositivo, pequeno ou grande.

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
pt_BR: Esbranquiçado

en: Beige
pt_BR: Bege

en: Light Brown
pt_BR: Marrom claro

en: Medium Brown
pt_BR: Marrom médio

en: Dark Brown
pt_BR: Marrom escuro

en: White
pt_BR: Branco

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Light Orange
pt_BR: Laranja claro

en: Medium Orange
pt_BR: Laranja médio

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Dark Gray
pt_BR: Cinza escuro

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
pt_BR: Arquivo de %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt_BR: Arquivo da tag: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da busca por: %s

[ctx: header image description]
en: Star
pt_BR: Estrela

[ctx: header image description]
en: Diamond
pt_BR: Diamante

[ctx: header image description]
en: Circle
pt_BR: Círculo

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: O Twenty Thirteen necessita pelo menos a versão 3.6 do WordPress. A versão do seu WordPress é a %s. Atualize e tente novamente.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Próximo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Full resolution
pt_BR: Resolução original

en: Link to full-size image
pt_BR: Link para imagem em tamanho real

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
pt_BR: <span class="attachment-meta">Publicado em <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> em <a href="%3$s" title="Voltar para %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
pt_BR: Link permanente para %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos os posts de %s

en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Posts recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Posts antigos

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação por posts

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
pt_BR: Aparece nos posts e nas páginas na barra lateral.

en: Secondary Widget Area
pt_BR: Área de widgets secundária

en: Appears in the footer section of the site.
pt_BR: Aparece no rodapé do site.

en: Main Widget Area
pt_BR: Área de widgets principal

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt_BR: Página: %s

[ctx: Bitter font: on or off]
en: on
pt_BR: ativada

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
en: on
pt_BR: ativada

en: Navigation Menu
pt_BR: Menu de navegação

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não foi possível encontrar o que você está buscando. Talvez fazer uma pesquisa possa ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
pt_BR: Nada correspondeu aos seus termos. Tente novamente com palavras-chaves diferentes.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: View all % comments
pt_BR: Ver todos % comentários

en: One comment so far
pt_BR: Um comentário até agora

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentários

[ctx: comments title]
note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s pensou em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s pensou em &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt_BR: Arquivo da categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
pt_BR: Todos os posts de %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Ver todos posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt_BR: Arquivos anuais: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt_BR: Arquivo mensais:%s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pt_BR: Arquivo diários:%s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste endereço. Que tal tentar fazer uma pesquisa?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt_BR: Isso é embaraçoso, não?

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
